O autorze

Wilk stepowy – Hermann Hesse

17 sierpnia 2016

Tytuł: Wilk stepowy

Autor: Hermann Hesse

Rok wydania: 1927

Język: niemiecki

Streszczenie: Harry Haller jest samotnikiem chodzącym własnymi drogami, ale nie jest egocentrykiem, któremu zależy wyłącznie na tym, by znaleźć dowody, że coś jeszcze w jego życiu może się zdarzyć i dlatego szuka sobie na przykład znacznie młodszej kobiety. Bohater powieści Hessego pragnie odnowy świata, w którym żyje, a nie tylko drugiej młodości dla siebie. Kryzys Hallera jest w istocie kryzysem zachodniej kultury zagrożonej przez masową cywilizację techniki i konsumpcji.

Rekomendacje:

goodbook logo

 

Długo nie wiedziałem co mi jest i jak to nazwać. Ale Hermann Hesse wyjaśnił to zwięźle – wilk, który mieszka we mnie czasem warczy, wyje a czasem szczerzy kły. Najgorzej jest jednak, kiedy jest cicho i tylko wyczekuje, żeby rzucić się do gardła.

 

 

Cytat:

A jeśli nawet jestem zbłąkanym zwierzęciem, nie rozumiejącym otaczającego świata, to przecież moje głupie życie ma jakiś sens, skoro coś we mnie udziela odpowiedzi, odbiera wołania z dalekich wyższych światów, gromadzi w moim mózgu tysiące obrazów […].

Ciekawostki: Już od najmłodszych lat w Hermannie czaiły się skłonności do podpaleń.

„Wilka stepowego” upodobali sobie szczególnie w latach sześćdziesiątych hipisi. Może dlatego, że dużo w niej o wojnie, miłości i sztuce, a może, że równie dużo tu o narkotykach.

 

Wrap Up

Wilk stepowy - Hermann Hesse

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge