O autorze

Wielcy Żeglarze – Georges Blond

25 sierpnia 2016

Tytuł: Wielcy Żeglarze
Autor: Georges Blond
Rok wydania: 1966
Język: francuski

Streszczenie: Fabularyzowana biografia żeglarzy z czasów „wielkich odkryć  geograficznych” i późniejszych.  Dowiemy się z niej kto sponsorował Krzysztofa Kolumba, czym myli się żeglarze, kto był pionierem Nowej Francji i kogo nazywano „polarnym gentlemanem”. Każdemu z siedmiu kapitanów autor poświęca kilkadziesiąt stron okraszając je archiwalnymi rycinami, zdjęciami, a także mapami wędrówek po morzach i oceanach. Historia każdego z żeglarzy wzbogacona jest także o kontekst społeczno-polityczny, który pozwala zrozumieć, że woda to nie jedyny żywioł, z którym trzeba się zmagać podczas odkryć geograficznych.

Rekomendacja:

Marek Lewiński – dziennikarz

wielcy żeglarzeStanąć na nieznanym lądzie i mieć świadomość, że tu białego człowieka jeszcze nie było. To musi być niezłe uczucie. Cholera wie, czy w XXI wieku jest jeszcze możliwe do osiągnięcia. Oczywiście nie mówię tu o locie w kosmos, a o wędrówce po Matce Ziemi. To wrażenie można jednak próbować odtworzyć. Sprawnie robi to francuski pisarz Georges Blond. Umożliwia czytelnikowi zrozumieć, co mógł czuć Krzysztof Kolumb i czego bał się Fryderyk Magellan (a także jak śmierdzieli marynarze). Ponadto książka jest opowieścią o tym, że człowiek jest jak morze – ma bowiem swoje przypływy i odpływy.

 

Cytaty:

„Dzień zawsze rozpoczyna się od jedzenia. Mógłby ktoś zapytać: – przepraszam, a… toaleta? Nikt się nie myje? To prawda, nikt się nie myje.”

„Jan II wzruszył ramionami, jego doradcy wybuchnęli śmiechem. Kolumb pozbierał swoje papiery, złożył ukłon przed królem i wyszedł bez słowa.”

„Działalność niedobitków ekspedycji Magellana przez następne sześć miesięcy można określić jednym jedynym słowem: piractwo”.

 

Ciekawostki: Ten wpis Marek Lewiński stworzył sam, osobiście. Ja tylko musiałem pójść po wypłatę.

 

Wrap Up

Wielcy Żeglarze - Georges Blond

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge