O autorze

Sto lat samotności – Gabriel García Márquez

1 września 2016

Tytuł: Sto lat samotności

Autor: Gabriel García Márquez

Rok wydania: 1967

Język: hiszpański

Streszczenie: „Sto lat samotności” przedstawia historię fikcyjnego kolumbijskiego miasta Macondo oraz rozkwitu i upadku jego założycieli, rodziny Buendia. Postaci, prezentowane w kolejnych warstwach czasu, dziedziczą imiona i usposobienie członków rodziny (występuje tutaj siedem pokoleń rodziny Buendia), mniej lub bardziej świadomie powielając i rozwijając wzorce zachowania swoich przodków. Świat w powieści Márqueza to niezmierzone pogranicze pomiędzy rzeczywistością a halucynacją. Nie sposób odgadnąć, co jest tutaj prawdziwe, a co jest tylko iluzją. W świecie Márqueza nie ma zegarów ani kalendarzy, a upływ czasu mierzony jest wydarzeniami. Na co dzień są to narodziny, śmierć, żałoby, czy też okresy narzeczeństwa ciągnące się latami. Nic jednak nie trwa wiecznie, a kolejni potomkowie Buendiów stają świadkami nieuchronnych zmian. Jedni widzą w nich triumf rodzinnej wioski, zaś inni – jego upadek.

Rekomendacja:

goodbook logo

 

Może to banalne polecać tę książkę, bo wszyscy ją znają i się nią zachwycają. Ja robię to z jednego powodu. Dzięki „Stu latom…” zdałem sobie sprawę, że świat duchów i ludzi przenika się. Nawet teraz, kiedy piszę te słowa, nie jestem sam.

 
 
 
 

Cytaty:

„Człowiek nie należy do żadnej ziemi, póki nie ma w niej nikogo ze swoich zmarłych”.

„Jacy dziwni są mężczyźni […]. Całe życie walczą przeciwko księżom, a przynoszą w prezencie książeczki do nabożeństwa!”.

„Ból świata kończył się na powierzchni jej skóry i wszelka gorycz odpłynęła z serca. „

 
Ciekawostki: Marquez w 1982 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. W 1991 redagował nową kolumbijską konstytucję.

 

Wrap Up

Sto lat samotności - Gabriel García Márquez

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge