O autorze

Śniadanie u Tiffany’ego – Truman Capote

5 października 2016

Tytuł: Śniadanie u Tiffany’ego

Autor: Truman Capote

Rok wydania: 1958

Język: angielski

Streszczenie: Główna bohaterka, Holly Golightly niefrasobliwie bawi się mężczyznami, ma bezimiennego kota i notorycznie gubi klucze od mieszkania. Pewnego ranka poznaje nowego lokatora kamienicy, Paula Varjaka – pisarza. Dwójka bohaterów postanawia obdarzyć się bezinteresowną przyjaźnią. Jednak zabawa Holly z mężczyznami musi skończyć się źle, gdy pozna w końcu niewłaściwego adoratora.

Rekomendacje:

Dizaman

Coś późno zająłem się tym tekstem. Wyobrażam sobie, że w czasach premiery musiał robić duże wrażenie. Dziś tak przedstawiona postać femme fatale nie robi większego wrażenia. Co szczególnie mnie ujęło w Śniadaniu…, to magia pisarska Capote. Czyta się to świetnie i choćbyś każde słowo pod lupą przejrzał nie znajdziesz przyczyny dlaczego to jest tak dobre.

 
 
 

Cytaty:

„Ja się nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy się przyzwyczajasz, to jakbyś umierał.

Ale nie można oddawać serca dzikim stworzeniom: im bardziej się je kocha, tym silniejsze się stają. Mają siłę, żeby uciec do lasu. Albo polecieć na drzewo. A wreszcie wzlatują pod niebo. I tak to się kończy, panie Bell. Jeżeli pokocha pan dzikie stworzenie, już zawsze będzie się pan wpatrywał w niebo.

Lepiej jest patrzeć w niebo, niż w nim żyć.

 

Ciekawostki: Śniadanie u Tiffany’ego zostało z sukcesem zekranizowane. Rolę Poula Varjaka zagrał Georhe Peppard znany również jako pułkownik John „Hannibal” Smith, szef  Drużyna A.

Biografia Trumana Capote również została z powodzeniem zekranizowana. Tytułową rolę zagrał nieodżałowany Seymour Hoffman.

 

Wrap Up

Śniadanie u Tiffany'ego - Truman Capote

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge