O autorze

Śmierć komiwojażera – Arthur Miller

15 sierpnia 2016

Tytuł: Śmierć komiwojażera

Autor: Arthur Miller

Streszczenie: Willy Loman (bohater „Śmierci komiwojażera” Arthura Millera) dociera do smutnej konkluzji – 40 lat pracował oferując ludziom w najdalszych zakątkach świata fascynujące produkty nowoczesności – by doczekać chwili, gdy nikt nie chce nic od niego kupić. Zostaje wyrzucony z pracy, a przez lata zaszczepiana w synach potrzeba sukcesu, wyjątkowości i kontynuacji zmutowała i zrodziła fałszywe marzenia. Willy dokonując swoistej wyprzedaży pamięci próbuje w przeszłości znaleźć brakujący element, niewłaściwie przeprowadzoną transakcję, która da mu odpowiedź na przyczynę porażki jego i synów.

Rok wydania: 10 lutego 1949

Język: angielski

Rekomendacje:

goodbook logo

Lustro jest tylko pozornym przyrządem służącym do przyglądania się sobie. Ważniejsze są oczy patrzącego. Niestety widzimy tylko to co pragniemy zobaczyć. Nieistotne czy spogląda na nas ktoś wyjątkowy czy niespełniający oczekiwań. To wciąż nie ma nic wspólnego z prawdą.

„Śmierć komiwojażera” jest jednak lustrem absolutnym. Odbija się w nim jakaś fatalna prawda – o uczuciach rodzicielskich, o własnym ego i o oczekiwaniach jakie stawiamy sobie i jakie narzucają nam inni. Ta sztuka pokazuje to, co dzieje się z nami, gdy musimy dźwigać taki ciężar.

 

Wpływ: Niewątpliwie tekst aktualny do dziś, wręcz nabierający na sile. No, bo kto z nas nie skończy jak Willy Loman?

Ciekawostki: Polecamy, wręcz każemy, obejrzeć kreację aktorską Dustina Hoffmana w tytułowej roli. Rzadki to przypadek, gdy do świetnego tekstu ktoś jeszcze dokłada tak genialną grę.

 

Wrap Up

Śmierć komiwojażera - Arthur Miller

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge