O autorze

Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

2 września 2016

Tytuł: Mistrz i Małgorzata

Autor: Michaił Bułhakow

Rok wydania: 1966

Język: rosyjski

Streszczenie: Opowieść o szatanie, „który wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”, która weszła do kanonów arcydzieł światowej literatury. Długo by mówić o wszystkich strunach, które w nas ta historia porusza, bo każdy czyta ją trochę inaczej. Jednych interesuje groteskowy obraz socrealistycznej Moskwy, innych zachwyca historia miłości Małgorzaty i Mistrza, jeszcze innych zaciekawia niestereotypowo potraktowany wątek Piłata i Jeszuy.

Rekomendacje:

Michał Porycki – prezenter Polskiego Radia Olsztyn

Mistrz i MałgorzataWrzesień, dzieciaki wracają do szkoły. Znowu trzeba będzie czytać to, co każe pani, a nie to, co modne i zekranizowane. Mam jednak coś, co zgrabnie łączy wszystkie te cechy – „Mistrz i Małgorzata”. Jedyna lektura, przeczytana przez piszącego te słowa, od deski do deski. Bez pomijania opisów przyrody. Pomieszanie z poplątaniem: wątków, czasów i postaci, nie daje spać. Istny sen wariata. Zresztą wielu bohaterów kończy w wariatkowie, co i tak nie jest końcem najgorszym. Polecam zarówno uczniom z ADHD, jak i dorosłym,  którzy zapomnieli, że licho nie śpi i jest tuż, tuż. A to że akcja toczy się W ZSRR i Ziemi Świętej lepiej przemilczeć, nie są to ostatnio modne kierunki.

Cytaty:

„– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.”

„Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.”

„Lubię siedzieć nisko (…) upadek nie jest wówczas tak niebezpieczny.”

Ciekawostki: Tej powieści Bułhakow poświęcił 12 lat życia. Zaczął ją pisać w 1928 r. ale po dwóch latach spalił rękopisy, uznając, że nie ma przed nim – jako pisarzem – przyszłości w Związku Sowieckim. Powrócił do pisania w 1931 r. Kończył książkę w strachu przed aresztowaniem, bo napisana przez niego na 60. urodziny Stalina roku sztuka „Batumi” nie spodobała się jubilatowi. Gniew dyktatora sprawił, że pisarz się rozchorował i przestał wychodzić z domu.

 

Wrap Up

Mistrz i Małgorzata - Michaił Bułhakow

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge