O autorze

Millenium – Stieg Larsson

26 sierpnia 2016

Tytuł: Millenium (Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet,  Dziewczyna, która igrała z ogniem, Zamek z piasku, który runął)

Autor: Stieg Larsson

Rok wydania: 2005

Język: szwedzki

Streszczenie: Opowieść w trzech tomach. W pierwszym tomie „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”,  dziennikarz Mikael Blomkvist, na zlecenie Henrika Vagnera, poszukuje domniemanego zabójcy jego wnuczki. Pomaga mu w tym mu genialna researcherka Lisbeth Salander.  W drugim tomie, czyli „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, na wierzch wypływają nieznane fakty z życia Lisbeth, a na dodatek dochodzi do morderstwa trzech osób, a główną podejrzaną jest właśnie Lisbeth. Tym razem Mikael próbuje pomóc dziewczynie, uwolnić ją od zarzutów, tym samym dowiedzieć się kto jest mordercą. W „Zamku z piasku, który runął”, Lisbeth jest podejrzana o morderstwa, a Mikael za cel obiera sobie oczyszczenie jej nazwiska.

Rekomendacje:

goodbook logo

Jest tak wiele kryminałów na świecie, że wyróżniać ich może tylko to „coś”. Nie wiem dokładnie co, może pomysł aby ponure szwedzkie wieczory i noce, pełne wiatru i wilgoci, potęgowały nastrój tajemnicy i beznadziei. Może świetnie skonstruowana postać Mikaela Blomkvista. A może dobra intryga. A może, może, może… To „coś” jest nieuchwytne, ale sprawia, że grubaśne Millenium świetnie się czyta.

 

 

Cytaty:

Nigdy nie zadzieraj z Lisbeth Salander. Jej nastawienie do świata jest takie, że jeśli ktoś grozi jej pistoletem, ona załatwi sobie większy.

Ludzie zawsze mają swoja tajemnice. Chodzi tylko o to, żeby je odgadnąć.

Tak to wygląda. Rodzimy się. Żyjemy. Starzejemy się. Umieramy. Zrobił swoje. Jedyne co pozostało, to rozkład.

 

Ciekawostki: Stieg Larsson nie dożył wielkiego sukcesu swojego Millenium. Dostał zawału serca po pokonaniu kilkudziesięciu schodów do redakcji, w której pracował. Bo winda tego dnia była nieczynna…

 

Wrap Up

Millenium - Stieg Larsson

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge