O autorze

Miasto ślepców – Jose Saramago

15 września 2016

Tytuł: Miasto ślepców

Autor: Jose Saramago

Rok wydania: 2000

Język: portugalski

Streszczenie: W bliżej nieokreślonym mieście szerzy się zagadkowa epidemia ślepoty. Mieszkańcy zarażają się nawzajem i kolejno tracą wzrok. Wprowadzenie kwarantanny i wyznaczenie miejsc odosobnienia chorych zamiast poprawić, jedynie pogarsza sprawę. Miasto pogrąża się w chaosie, ale znajdują się też tacy, którzy zaczynają wykorzystywać sytuację do własnych, niekoniecznie czystych, celów. „Miasto ślepców” to metafora państwa totalitarnego, w którym jednostka poddana procesowi totalitarnego poniżenia, broni się przed zagładą. Do głosu dochodzą doskonale znane mechanizmy ludzkich zachowań w warunkach ekstremalnych: walka o przetrwanie, żądza władzy, podział na ofiary i katów.

Rekomendacje:

Marzena Jaworska – specjalistka ds. kreowania wizerunku, poetka.

marzena-jaworska-zdjecieDopóki „bycie ślepym” jest kwestią własnego wyboru, dopóty nie zdajemy sobie sprawy, że utrata wzroku oznaczać może jednocześnie utratę ważnych wartości w polu widzenia. Nagłe pozbawienie jednego z najważniejszych dla człowieka zmysłów, sprawia, że każdy nas ma do wyboru dwie drogi – poddać się lub walczyć, nawet jeśli walka oznacza adaptację do sytuacji, w które przyszło się nam znaleźć. Czytając „Miasto ślepców” nie mogłam oprzeć się refleksji: gdy nie widzimy innych, rośnie w nas przekonanie, że sami stajemy się niewidzialni. Gdy nie widzimy innych, a w dodatku mamy pewność, że inni również nie widzą nas, zaczynamy pokazywać niestety swoje najgorsze oblicze.

Cytaty:

„Muszę wreszcie otworzyć oczy, pomyślała żona lekarza (…) Nie jestem ślepa, szepnęła i natychmiast podniosła głowę, by sprawdzić czy nie usłyszała jej leząca naprzeciwko dziewczyna…”

„Dzisiaj w pracy miałem dziwny przypadek, być może jest to jakaś odmiana agnozji lub amaurozy, choć do tej pory choroby te nigdy nie występowały równocześnie”

”Chcesz wiedzieć, co ja o tym myślę, Oczywiście, Uważam, że my nie oślepliśmy, lecz jesteśmy ślepi, Jesteśmy ślepcami, którzy widzą, Ślepcami, którzy patrzą i nie widzą”.

 

Ciekawostki: „Miasto ślepców” doczekało się ekranizacji w 2008 roku. Główną rolę w filmie zagrała Julianne Moore. W Stanach Zjednoczonych przed seansami filmowymi odbywały się protesty organizacji skupiających osoby ociemniałe National Federation of the Blind (NFB), ponieważ ich zdaniem film przedstawiał ludzi z dysfunkcją wzroku jako „potwory”.

 

Wrap Up

Miasto ślepców – Jose Saramago

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge