O autorze

Lot nad kukułczym gniazdem – Ken Kesey

20 sierpnia 2016

Tytuł: Lot nad kukułczym gniazdem

Autor: Ken Kesey

Rok wydania: 1962

Język: angielski

Streszczenie: McMurphy, szuler, dziwkarz i zabijaka, udaje wariata, żeby się wykpić od odsiadywania wyroku. Pobyt w szpitalu psychiatrycznym jawi mu się jako dobry żart do chwili, kiedy się dowiaduje, że nie odzyska wolności, dopóki nie uznają go za „wyleczonego”. Decyzja należy do Wielkiej Oddziałowej, z pozoru uosobienia słodyczy i dobroci, w rzeczywistości sadystki znęcającej się nad pacjentami. McMurphy, który dotąd buntował przeciwko niej chorych, nagle zaczyna rozumieć, że musi ukorzyć się przed nią, jeśli chce opuścić szpital. Ale czy gotów jest dać się pokonać bezdusznemu Kombinatowi, który złamał tyle istnień ludzkich?

Rekomendacje:

goodbook logo

Błyskotliwy opis relacji człowiek kontra społeczeństwo. Padają tradycyjne pytania – kto jest wariatem? i o co w tym wszystkim chodzi? Najlepszy opis Systemu, który bez mrugnięcia okiem pożre każdego, kto stanie na jego drodze. Czyli nas!

Cytat:

Nic tak nie irytuje ludzi, którzy chcą ci obrzydzić życie, jak to, że zachowujesz się, jak gdybyś tego nie zauważał.

 

Ciekawostki: Ken Kesey był królikiem doświadczalnym w eksperymencie w którym sprawdzano czy środki psychoaktywne pozwolą uzyskać kontrolę nad ludzkimi umysłami.
Film został genialnie sfilmowany.
 

Wrap Up

Lot nad kukułczym gniazdem - Ken Kesey

Pros

Cons

One Comment

  • Tom81 20 maja 2017 at 12:50

    Genialna książka i jeszcze lepsza ekranizacja z Jackiem Nicolsonem w roli głównej. Polecam do przeczytania i obejrzenia pozycja bardziej niż obowiązkowa 🙂

     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge