O autorze

Człowiek, który był Czwartkiem – Gilbert Keith Chesterton

12 września 2016

Tytuł: Człowiek, który był Czwartkiem
Autor: Gilbert Keith Chesterton
Rok wydania: 1908
Język: angielski

Streszczenie: Kiedy tego dnia Gabriel Syme stawał na skwerze, by z właściwą poecie wrażliwością i zaangażowaniem czytać wiersze przechodniom, nie podejrzewał nawet, przez myśl bladą mu nie przeszło, że zostanie wciągnięty w intrygę specjalnej jednostki Scotland Yardu do zwalczania ludzi występujących przeciwko władzy ‘per se’. Jego zadanie miało polegać na wniknięciu w szeregi i infiltracji niezwykłego stowarzyszenia anarchistów, którego niewidzialnym szefem był człowiek o pseudonimie „Niedziela”.

Rekomendacje:

Kaja Hrynek – fotografka

Człowiek, który był CzwartkiemTak się zaczyna ten najbardziej nierzeczywisty kryminał, jaki kiedykolwiek będziecie trzymali w rękach. Najbardziej nierealna a jednocześnie oddająca obraz rzeczywistości i ludzkiego umysłu książka, jaką czytałam. Tempo, które jest nieustanną gonitwą za złoczyńcami (lub ucieczką przed nimi), zaskakujące każdym kolejnym rozdziałem, będące jedną wielką intrygą, studium manipulacji, prowokacji, dezinformacji, jest trudne i wciągające. Sensacja, która nigdy nie była tym, czym od początku wydawała się być. Błyskotliwość i inteligencja Autora, angielski humor, magia i to coś nieuchwytnego, za czym każdy z nas goni myśląc, że biegnie za czymś zupełnie innym. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Jedna z najlepszych książek na świecie. Cokolwiek sobie teraz wyobrażacie na jej temat – jest nietrafne. Nie polecam, bo to nie jest książka dla każdego.
P.S. Ma podtytuł: Koszmar.

Cytat:

„Anarchista jest artystą. Człowiek, który rzuca bomby to artysta, albowiem przeżycia jednej wielkiej chwili stawia wyżej niż wszystko inne. Rozumie, że więcej wart jest krótki rozbłysk oślepiającego światła, jeden nagły grom niż pospolite ciała kilku bezimiennych policjantów. Artysta gardzi każdym rządem, obala wszystkie konwencje. Poeta lubuje się tylko w chaosie. Gdyby to nie było prawdą, najpoetyczniejszą rzeczą na świecie byłaby kolej podziemna”.

Ciekawostka: Przeprowadzono plebiscyt wśród funkcjonariuszy brytyjskich służb specjalnych, na temat tego jaki utwór XX wiecznej literatury oddaje najlepiej charakter działalności policji politycznej, tajnych operacji i ukrytej agentury. Nie wygrała żadna z powieści Fredericka Forsytha, Toma Clancy’ego ani Johna le Carré. Wygrał jednoznacznie „Człowiek, który był Czwartkiem”.

Kaja sama stworzyła ten wpis, za co ślicznie dziękujemy!

 

Wrap Up

Człowiek, który był Czwartkiem - Gilbert Keith Chesterton

Pros

Cons

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge